חיפוש
  • תומר

על הסתיו, הריאות ומה שביניהםישנה תחושה קלה של שינוי באוויר, אמנם הימים עוד חמים,

אבל הם מתחילים להתקצר.

ובדיוק כשהנמלים נראות עסוקות במיוחד באגירה לקראת החורף, אנחנו מוצאים את עצמנו מעט יותר רציניים ופחות קלילים כמו בקיץ.


הסתיו כאן!


דרך החשיבה של הרפואה הסינית רואה את טבע האדם כמקביל לטבע העולם, ומעגל העונות שמתקיים בטבע (בחוץ), מתקיים גם אצלנו בגוף (בפנים), בצורה מסונכרנת.

זוהי הסיבה שבכל עונה ובכל זמן נתון אנו מרגישים מעט שונה.

הסתיו, כחלק ממעגל העונות אשר מביא איתו את הקציר והשלכת, מזכיר לנו שעלינו להתכונן לחורף ומביא איתו התכנסות ואגירה.

לפי הרפואה הסינית הסתיו מאופיין בארגון, סדר, תקשורת, הגיון, הצבת גבולות והגנה עליהם. זהו זמן טוב לסיים פרויקטים שהחלו באביב ובקיץ ולקצור את הפירות של העבודה הקשה. בנוסף, זהו גם זמן מצוין להתחיל בהתבוננות פנימית ולהתרכז בפעילות ביתית.

בכל תקופה בשנה ובצורה מסונכרנת עם העונה, ישנו איבר בגופנו שהופך לפגיע יותר או רגיש יותר לשינוי המתרחש. בעונת הסתיו יהיה זה איבר הריאות.

איבר הריאות, אשר נחשב לאחד מיצרני אנרגיית הגוף, קולט לתוך תאי הגוף את החמצן ונפטר מהפחמן הדו חמצני, בדיוק כמו שהעץ נפטר מעליו המיותרים ומשילם לטובת הזנת השורשים מחדש באספקה חיונית בעונת הסתיו.

בגלל שאיבר הריאות יהיה פגיע יותר, עלינו לדאוג לבריאותם ותפקודם התקין של הריאות בעונה זו כדי שנוכל לשמור על עצמנו בריאים ולעבור את הסתיו בשלום.

מחלות והפרעות אשר עלולות לבוא לידי ביטוי בצורה מוגברת במיוחד בעונה זו הן הצטננות, שפעת, אלרגיות, שיעול כרוני, קוצר נשימה, ברונכיטיס, אסטמה של העור, גירודים למיניהם והפרעות דומות נוספות.


תפקיד חשוב נוסף של הריאות הוא וויסות משק נוזלי הגוף, הזנת העור בנוזלים ומניעת יובש. עלינו להגן עליהם ממזג האוויר הקר והיבש שמאפיין את הסתיו ועלול לגרום להתייבשות העור ולשיעול יבש.

מאכלים מזינים ומלחלחים כגון אורז לבן, שעועית לבנה, אגסים, צנוניות, תפוחי אדמה, כרוב, גזר לבן ולפת יכולים להועיל מאוד ולהקל בתקופה זו.

הרגש שמאפיין את הריאות והסתיו ומתבטא בצורה מוגברת הוא העצב. התכנסות לתוך רגש זה עלולה להחליש את הריאות ולהוביל לחולי. חשוב להיות מודעים לרגש, לא להדחיקו או לשקוע בתוכו, אלא לקבלו כחלק מאיתנו.